17/10/09

4η Αγωνιστική: Α.Ε. ΠΡΕΒΕΖΑΣ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟΥ 3-4

Κεραυνός: Τζιάκος Γ.Δ., Καλδάνης, Τζιάκος Γ.Ν., Χήτας, Γεωργαλής, Κιτσαντάς,
Σιώρος, Νικολάου, Παπασάββας, Μπόμπορης, Κολιός
Το απόλυτο των βαθμών μετά τις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος έχει ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ Θεσπρωτικού μετά τη δύσκολη νίκη με σκορ 4-3 επί της Α.Ε. Πρέβεζας.
Μ’ αυτή την επιτυχία η ομάδα του ΚΕΡΑΥΝΟΥ παραμένει μόνη της πρώτη στη βαθμολογία, έχοντας
δώσει μάλιστα τρείς αγώνες εκτός έδρας και μόνο ένα στο γήπεδό του.
Φάση στην εστία του Χήτα

Το διπλό αυτό θεωρείται μεγάλη επιτυχία, διότι σημειώθηκε σε μια πολύ δύσκολη έδρα και απέναντι σε μια δυνατή και καλή ομάδα.
Σ’ ένα παιχνίδι που τα είχε όλα (7τέρματα, 5 αποβολές και πολλές κίτρινες κάρτες) ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ ξεκίνησε ιδανικά το 1ο ημίχρονο και κατάφερε να σημειώσει τρία τέρματα.
Συγκεκριμένα, στο 15ο λεπτό  ύστερα από ωραία εκτέλεση κόρνερ του Κολιού Γεωργίου στο δεύτερο δοκάρι, ο αντίπαλος αμυντικός στη προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα σε κόρνερ με κεφαλιά (αυτογκόλ) σημείωσε το 0-1.
Στο 25ο λεπτό ύστερα από εξαιρετική αντεπίθεση του ΚΕΡΑΥΝΟΥ από δεξιά, ο Τζιάκος Γεώργιος του Νικ. με υποδειγματικό πλασέ σουτ έγραψε το 0-2.
Στο 37ο λεπτό ο Νικολάου Σπυρίδων ανατράπηκε μέσα στη περιοχή και ο Κολιός Γεώργιος με εύστοχο χτύπημα πέναλτυ έκανε το 0-3.
Στο 2ο ημίχρονο η Α.Ε. Πρέβεζας μείωσε το σκορ σε 1-3 στο 57ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό και πριν προλάβει η ομάδα της Α.Ε. Πρέβεζας να χαρεί το τέρμα της, ο Τζιάκος Γεώργιος του Νικ. βρέθηκε μόνος του απέναντι με τον τερματοφύλακα και με άψογο πλασέ σουτ έκανε το 1-4.
Και εκεί που όλα έδειχναν ό,τι το παιχνίδι είχε τελειώσει με εύκολη επικράτηση του ΚΕΡΑΥΝΟΥ, η ομάδα της Ένωσης εκμεταλλευόμενη τη χαλάρωση των ποδοσφαιριστών του ΚΕΡΑΥΝΟΥ, κατάφερε πρώτα στο 75ο λεπτό και στη συνέχεια στο 85ο λεπτό να μειώσει το σκορ σε 3-4 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.