23/1/10

16η Αγωνιστική: ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟΥ-ΔΟΞΑ ΩΡΩΠΟΥ 1-0

Είσοδος  διαιτητών και ομάδων

Δυνατό και πλούσιο σε συγκινήσεις παιχνίδι πραγματοποιήθηκε ανάμεσα στον ΚΕΡΑΥΝΟ Θεσπρωτικού και την ΔΟΞΑ Ωρωπού με νικήτρια την γηπεδούχο ομάδα με σκορ 1-0.
Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ Θεσπρωτικού, έχοντας στη σύνθεσή του πολλούς νεαρούς και εξελίξιμους ποδοσφαιριστές , κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του από την αρχή του αγώνα και έχασε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες για να διευρύνει ακόμη περισσότερο τη νίκη του.
Ενώ η ομάδα δημιουργεί πολλές ευκαιρίες, στην τελική της προσπάθεια με δυσκολία καταφέρνει να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
Η νίκη του ΚΕΡΑΥΝΟΥ τελικά ήρθε με πολύ προσπάθεια και άγχος, απέναντι σε μια αξιόλογη ομάδα, η οποία πραγματικά έδειξε  ότι βρίσκεται στο σωστό δρόμο, παρουσιάζοντας ένα πολύ καλό και δυνατό σύνολο.
Το γκολ του Νικολάου
Το σπουδαιότερο είναι ότι οι πολυπληθείς φίλαθλοι των δύο ομάδων που παρακολούθησαν το παιχνίδι, έμειναν ικανοποιημένοι με το ποδόσφαιρο που είδαν και κυρίως απόλαυσαν το πλούσιο ταλέντο των νεαρών ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
Στο 8ο λεπτό δυνατό σουτ του Τζιάκου Γ. έξω από την μεγάλη περιοχή η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 15ο λεπτό κεφαλιά του Σιώρου Α. μέσα από την μικρή περιοχή, η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ από το κάθετο δεξί δοκάρι.
Στο 27ο λεπτό, έξοχος συνδυασμός του Τζιάκου Γ. με τον Κολιό Γ. ο τελευταίος με ωραίο πλασέ σουτ στέλνει την μπάλα να βρεί το κάθετο αριστερό δοκάρι.
Στο 37ο λεπτό ο  Τσούτσης Θ. αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Νικολάου Σ. που βρέθηκε μόνος απέναντί του.
Φάση από την σημερινή αναμέτρηση
Στο 49ο λεπτό δυνατό σουτ του Καλδάνη Ξ. έξω από την μεγάλη περιοχή ο Τσούτσης Θ.μπλόκαρε την μπάλα με δυσκολία.
Στο 57ο λεπτό ο πολύ καλός Τσούτσης Θ. έκανε την απόκρουση του αγώνα, ύστερα από την εντυπωσιακή κεφαλιά ψαράκι του Τζιάκου Γ. μέσα από την μικρή περιοχή.
Στο 65ο λεπτό έξοχος συνδυασμός του Κολιού Π. με τον Νικολάου Σ. ο τελευταίος με δυνατό σουτ από πλάγια θέση στέλνει  την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.
Στο 70ο λεπτό δυνατή κεφαλιά του Παπασάββα Α. η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 75ο λεπτό η ομάδα του Ωρωπού μένει με δέκα παίκτες με απευθείας κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Καλαντζής Χ.

Στο 77ο λεπτό ο Μαλέσκος Η. με εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια από αριστερά και δυνατό σουτ, στέλνει την μπάλα να βρεί το κάθετο δεξί δοκάρι.
Στο 82ο λεπτό δυνατό σουτ του Μέλλου Π. η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του Χήτα.Ι.

Η τελευταία ευκαιρία χάνεται για την ομάδα του Ωρωπού στο 88ο λεπτό,  όταν ύστερα από δυνατή κεφαλιά του Γκλιάτη Ν. η μπάλα βρίσκει το κάθετο δεξί δοκάρι.
Όλοι οι παίκτες που αγωνίστηκαν διακρίθηκαν.
Η Διαιτησία του κ.Μασούρα Π. και των βοηθών του Παναγιώτου και Τσόκα ήταν άριστη.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟΥ: 1.Χήτας Ι, 2.Μαλέσκος Η, 3.Μπόμπορης Α, 4.Γεωργαλής Θ, 5.Κιτσαντάς Χ, 6.Παπασάββας Α, 7.Σιώρος Α, 8.Καλδάνης Ξ, 9.Τζιάκος Γ, 10.Κολιός Γ (62΄Κολιός Π), 11.Νικολάου Σ (85΄Καραμπίνης Σ). Παίκτες που δεν αγωνίστηκαν: 13.Αθανασόπουλος Γ, 14.Ντόβας Κ, 15.Μπόμπορης Π., 16.Δημολίτσας Α.
ΔΟΞΑ ΩΡΩΠΟΥ: 1.Τσούτσης Θ, 2.Σπυράκος Ι (80΄Κροκίδας Ι), 3.Τσιόκας Κ, 4.Κονάκης Α, 5.Τζιόκας Χ (87΄Λυγκούρης Δ), 6.Μέλλος Π, 7.Διαμάντης Ι, 8.Μυφτίου Κ, 9.Ποστόλη Φ (44΄Καλαντζής Χ), 10.Γκλιάτης Ν, 11.Πάτσης Ε.