16/1/10

15η Αγωνιστική: ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟΥ 2-2

Κεραυνός: Λέκκος, Τζιάκος Γ.Ν., Γεωργαλής, Παπασάββας, Καλδάνης, Κιτσαντάς,
Μπόμπορης, Κολιός, Κούσης, Νικολάου, Πανούσης

Στο ντέρμπυ της τελευταίας αγωνιστικής του 1ου γύρου ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ Θεσπρωτικού αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 2-2 στο εκτός έδρας παιχνίδι του με τον Αχέρωντα Καναλακίου.
Καταπληκτικό παιχνίδι που διεξήχθη σ’ ένα βαρύ και λασπωμένο αγωνιστικό χώρο και η ισοπαλία κρίνεται ως το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.
Το ακυρωθέν γκολ του Μπόμπορη ως οφσάϊντ

Η κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο, όπου ο Αχέρων Καναλακίου ήταν καλύτερος στο 1ο μέρος, κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα και στη συνέχεια να χάσει κάποιες καλές και σημαντικές ευκαιρίες.
Στο 2ο ημίχρονο ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ ανέβασε την απόδοσή του, κατάφερε να ισοφαρίσει προς το τέλος του παιχνιδιού σε 2-2 και εάν οι παίκτες του ήταν περισσότερο προσεκτικοί, θα μπορούσε να φύγει και με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Γενικά ήταν ένα ματς που πρόσφερε πλούσιο θέαμα, είχε πολλά τέρματα και κράτησε το ενδιαφέρον των φιλάθλων από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Η ισοφάριση του Γεωργαλή σε 2-2

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
Στο 7ο λεπτό, σε ωραία αντεπίθεση του ΚΕΡΑΥΝΟΥ, ο Κολιός Γεώργιος βρέθηκε έξω από την μεγάλη περιοχή και το δυνατό σουτ που πραγματοποίησε έστειλε την μπάλα στο γάμα της εστίας του Καναλακίου κάνοντας το 0-1.
Στο 21ο λεπτό ο Αχέρων Καναλακίου ισοφάρισε το σκορ σε 1-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπούρμπου έξω από την μεγάλη περιοχή
Στο 30ο λεπτό ο Στάϊκος με κοντινό πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1.
Στο 35ο λεπτό ο Τζιάκος Γεώργιος του Ν. έπιασε δυνατή κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή και ο Κώστα Μ. με εντυπωσιακή προσπάθεια έδιωξε την μπάλα πάνω από τη γραμμή.
Στο 40ο λεπτό δυνατή κεφαλιά του Παπασάββα Αντώνη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Κώστας Μ. με δυσκολία έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
Στο 52ο λεπτό μόνος του ο Στάϊκος πλάσαρε τον Λέκκο Δαμιανό και ο τελευταίος με δυσκολία έδιωξε την  μπάλα σε κόρνερ.
Στο 70ο λεπτό ακυρώνεται λανθασμένα ως οφσάϊντ  το κανονικό γκολ που πέτυχε ο Μπόμπορης Παναγιώτης.με κοντινή κεφαλιά.
Στο 72ο λεπτό αποβάλλεται με 2η κίτρινη κάρτα ο Ρούσης Φ. και ο Αχέρων Καναλακίου αγωνίζεται με δέκα παίκτες.
Στο 87ο λεπτό ο Θεοφάνης Γεωργαλής με κοντινή κεφαλιά μέσα από την περιοχή κάνει το 2-2.
Με την επίτευξη του τέρματος του ΚΕΡΑΥΝΟΥ το παιχνίδι διακόπτεται για δέκα λεπτά ύστερα από έντονες διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών και των παραγόντων της ομάδας του Καναλακίου.

Πανηγυρισμοί στο γκολ της ισοφάρισης σε 1-1 του