28/11/09

10η Αγωνιστική: ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟΥ-ΠΑΣ ΣΦΑΚΙΩΤΕΣ 4-0

Ψυχολογική νίκη με σκορ 4-0 πέτυχε ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ απέναντι στην ομάδα των Σφακιωτών Λευκάδας στο δημοτικό στάδιο Θεσπρωτικού.
Και αυτό γιατί οι επόμενοι αγώνες που ακολουθούν μέχρι τη λήξη του 1ου γύρου, είναι οι πιο δύσκολοι του πρωταθλήματος .
Ο Σιώρος με δυνατή κεφαλιά πετυχαίνει το 1-0

Αναμφισβήτητα η ομάδα του ΚΕΡΑΥΝΟΥ μεταμορφώνεται στα εντός έδρας παιχνίδια,  παίζει ωραίο ποδόσφαιρο και σου δίνει την εντύπωση ό,τι αυτή η ομάδα μπορεί να φθάσει πολύ ψηλά.
Τα προβλήματα παρουσιάζονται στα εκτός έδρας παιχνίδια, όπου η ομάδα για κάποιο λόγο, χάνει τη δύναμή της και γενικότερα απογοητεύει με τις εμφανίσεις της.
Στο παιχνίδι με τους Σφακιώτες, ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ έπαιξε σωστό ποδόσφαιρο ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος, πέτυχε συνολικά τέσσερα τέρματα και το σπουδαιότερο ήταν ό,τι προσέφερε πλούσιο θέαμα στους φιλάθλους του.

Η φιλοξενούμενη ομάδα της Λευκάδας δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο, αντιστάθηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο παίζοντας αμυντικά και με αντεπιθέσεις και η βαριά ήττα που δέχθηκε σίγουρα ήταν δίκαια.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
Στιγμιότυπο από τον σημερινό αγώνα
Στο 5ο λεπτό ύστερα από ωραία εκτέλεση φάουλ του Καλδάνη Ξενοφώντα από αριστερά, ο Σιώρος Απόστολος με δυνατή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής  έκανε το 1-0.

Στο 12ο λεπτό δυνατό σουτ του Καλδάνη Ξενοφώντα έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ.
Στο 25ο λεπτό εντυπωσιακή προσπάθεια του Νικολάου Σπυρίδωνα και δυνατό σουτ η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ.
Στο 36ο λεπτό ο Μπόμπορης Ανδρέας μόνος του με τον τερματοφύλακα όμως το σουτ που έκανε η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ.
Στο 42ο λεπτό δυνατό σουτ  έξω από την περιοχή του Τζιάκου Γεωργίου του Νικ.και ο τερματοφύλακας με δυσκολία διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.
Στο 50ο λεπτό καταπληκτικός συνδυασμός του Κολιού Γεωργίου με τον Σιώρο Απόστολο, ο τελευταίος αφού πέρασε και τον τελευταίο αμυντικό, με ωραίο πλασέ σουτ έκανε το 2-0.
Στο 60ο λεπτό ο Νικολάου Σπυρίδων με κοντινό πλασέ σουτ  από την μικρή περιοχή έκανε το 3-0.
Στο 64ο λεπτό δυνατό σουτ του Κολιού Γεωργίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι.
Το πιο όμορφο τέρμα του αγώνα πέτυχε ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ στο 67ο λεπτό, όταν ο Νικολάου Σπυρίδων ,αφού πέρασε από πλάγια αριστερά όποιον αντίπαλο έβρισκε μπροστά του, βρέθηκε μόνος του με τον τερματοφύλακα και έδωσε καταπληκτική πάσα στον Κολιό Γεώργιο που δεν δυσκολεύτηκε σε κενό τέρμα να  πετύχει το 4-0.

Από τον ΚΕΡΑΥΝΟ όλοι οι παίκτες διακρίθηκαν. Ιδιαίτερα εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους οι Νικολάου Σπυρίδων, Κιτσαντάς Χαράλαμπος, Καλδάνης Ξενοφών και ο Σιώρος Απόστολος.
Η Διαιτησία του κ.Φ.Γκλιάτη και των βοηθών του Βασιλείου και Ζιώγα ήταν άριστη.
Συνθέσεις:
Α.Π.Σ. ΚΕΡΑΥΝΟΣ Θεσπρωτικού: 1. Χήτας Ιωάννης, 2. Πανούσης Θεόδωρος, (63΄Μαλέσκος Ηλίας), 3. Μπόμπορης Ανδρέας, 4. Γεωργαλής Θεοφάνης, 5. Κιτσαντάς Χαράλαμπος, 6. Τζιάκος Γεώργιος του Δημ., 7. Σιώρος Απόστολος, (68΄Μπόμπορης Παναγιώτης), 8. Καλδάνης Ξενοφών, 9.Παπασάββας Αντώνης, 10. Τζιάκος Γεώργιος του Νικ. (46΄Κολιός Γεώργιος) 11.Νικολάου Σπυρίδων
Παίκτες που δεν αγωνίστηκαν: 12.Κολιός Αντώνης, 13.Λέκκος Δαμιανός, 14.Δημολίτσας Αλέξανδρος, 15.Δημολίτσας Ιωάννης.
ΠΑΣ ΣΦΑΚΙΩΤΕΣ: 1. Λάζαρης Σ., 2.Λάζαρης Φ., 3.Ρέτσις Η., 4.Σερδινιάρης Θ, 5.Κονιδάρης Δ. 6.Σαντάς Θ., 7.Πολίτης Ι., 8. Κατωπόδης Χ., 9. Πολυδωρόπουλος Π., 10. Πετούσης Σ. 11. Γεωργάκης Γ.