1/12/13

9η Αγωνιστική: ΚΕΡΑΥΝΟΣ Θεσπρωτικού-ΕΘΝΙΚΟΣ Φιλιππιάδας 0-0

Δεν ανέδειξε νικητή (0-0) το σημερινό ντέρμπι  μεταξύ του ΚΕΡΑΥΝΟΥ ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟΥ και του ΕΘΝΙΚΟΥ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ που διεξήχθη σήμερα στο Θεσπρωτικό.
Ήταν ένα πάρα πολύ δυνατό παιχνίδι με τον ΚΕΡΑΥΝΟ να ελέγχει το παιχνίδι και να δημιουργεί περισσότερες ευκαιρίες από τον αντίπαλό του.
Μεγάλη χαμένη  ευκαιρία για να κάνει το 1-0 έχασε ο Κεραυνός στο 36΄,  όταν ο Φέκκας σε ανατροπή του από τον Μπαντή, αστόχησε από τα έντεκα βήματα.
Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ πραγματικά δεν είχε σήμερα την τύχη με το μέρος του, καθώς στο 45' λεπτό έμεινε και με 10 παίκτες.
Το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί ο ΕΘΝΙΚΟΣ στο 2ο ημίχρονο  και μάλιστα αν οι παίκτες του ΚΕΡΑΥΝΟΥ ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική τους προσπάθεια θα μπορούσαν να πετύχουν μια σπουδαία νίκη.
ΦΑΣΕΙΣ
10΄ Σουτ του Παναγιωτόπουλου άουτ.
16΄ Ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Φέκκα, έδιωξε σε κόρνερ ο Μπαντής.
18΄ Κίτρινη κάρτα στον Κούση για μαρκάρισμα στον Κολιάκη.
33΄ Σέντρα του Μούτα από δεξιά, κεφαλιά του Παπαβασιλείου πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
36΄ Χαμένο πέναλτι για τον Κεραυνό με τον Φέκκα(το κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή του από τον Μπαντή με τον τερματοφύλακα του Εθνικού να παρατηρείται με την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Αθανασίου), να πλασάρει άουτ δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπαντή.
40΄ Κίτρινη κάρτα στον Νικολάου για μαρκάρισμα στον Μούτα.
45΄ Ο Κεραυνός μένει με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κούση με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
56΄ Σουτ του Φέκκα έδιωξε σε κόρνερ ο Μπαντής.
62΄ Φάουλ του Γιάτσε άουτ.
64΄ Σουτ του Νικολάου άουτ.
66΄ Σέντρα του Μούτα στο δεύτερο δοκάρι προβολή του Παναγιωτόπουλου άουτ.
68΄ Κίτρινη κάρτα στον Μακρή.
75΄ Ο Κωστακιώτης με προβολή πρόλαβε και κόντραρε το σουτ του Παναγιωτόπουλου.
79΄ Σουτ του Γιάτσε διώχνει σε κόρνερ ο Μπακόλας.
86΄ Ο Πάνου πλασάρει από τα δεξιά με εξουδετερωμένο τον Μπαντή, έδιωξε σε κόρνερ προ της γραμμής τέρματος ο Δάρδας.
87΄ Κίτρινη κάρτα στον Μπακόλα για καθυστέρηση.
88΄ Κίτρινη κάρτα στον Γιάτσε για θέατρο.
Η Διαιτησία του κ. Αθανασίου άφησε με πολλά παράπονα την ομάδα του ΚΕΡΑΥΝΟΥ και ειδικά στην μη αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα του Μπαντή σε ανατροπή του Φέκκα.
Συνθεσεις:
ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Β.Φίντζος):  Μπακόλας, Πάνου(87΄ Τζιάκος Δ), Κωστακιώτης, Ρακόπουλος, Μπουρδούβαλης, Γατσέλος, Νικολάου, Κολιός Π, Κούσης, Κολιός Γ(77΄ Σιδηρόπουλος),Φέκκας(63΄ Μακρής)
ΕΘΝΙΚΟΣ (Γ.Γιάννος): Μπαντής, Μούτας, Κοντογιώργος, Σιαπέρας(46΄ Τσακανίκας), Παπαβασιλείου, Δάρδας, Γιάτσε, Σαπανίδης(82΄ Γιαννούλης), Παναγιωτόπουλος, Γεωργίου(70΄ Τσιφλίδης), Κολιάκης