27/3/10

25η Αγωνιστική: ΠΑΣ ΣΦΑΚΙΩΤΕΣ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟΥ 1-1

Κεραυνός: Μπόμπορης, Κιτσαντάς, Ντόβας, Τζιάκος Γ.Δ., Νάσης, Καλδάνης,
Κολιός Γ., Σιώρος Απ., Σιώρος Αντ., Κολιός Π., Νικολάου

Άτυχος στάθηκε ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ Θεσπρωτικού και παραχώρησε  το ισόπαλο αποτέλεσμα με σκορ 1-1 στην ομάδα των Σφακιωτών Λευκάδος.
Ο Κολιός Γ. πετυχαίνει το γκολ της ισοφάρισης
Η ομάδα βρέθηκε σε εξαιρετική κατάσταση, παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο, όμως οι χαμένες κλασσικές ευκαιρίες, στάθηκαν για ακόμη ένα παιχνίδι εμπόδιο για το νικηφόρο αποτέλεσμα.
Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Καλδάνης Ξ., ο οποίος με το ακατάπαυστο τρέξιμο και το μυαλωμένο παιχνίδι του, βοήθησε την ομάδα να παίξει ίσως το καλύτερο εκτός έδρας παιχνίδι της.
Η ομάδα των Σφακιωτών Λευκάδος εντυπωσίασε ιδιαίτερα με το παιχνίδι της στα πρώτα 20 λεπτά του
αγώνα, στάθηκε τυχερή που προηγήθηκε πολύ νωρίς στο σκορ και στη συνέχεια παραδόθηκε στην ανωτερότητα του ΚΕΡΑΥΝΟΥ.
Γενικά ήταν ένα καταπληκτικό παιχνίδι που διεξήχθη σε ένα πολύ καλό γήπεδο, είχε πολλές φάσεις στις δύο εστίες και σίγουρα ικανοποίησε τους φιλάθλους.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
 Νικολάου Σπύρος
Στο 7ο λεπτό ο Κατωπόδης Χ. από το ύψος της μικρής περιοχής δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.
Στο 12ο λεπτό ο Ζακυνθινός Δ. πραγματοποίησε δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ από το κάθετο δεξί δοκάρι.
Στο 20ο λεπτό ο Κτενάς Ι. έκανε πλασέ σουτ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ.
Στο 25ο λεπτό ο Νικολάου Σ., με εξαιρετική ατομική προσπάθεια απέφυγε όλους τους αμυντικούς, όμως το δυνατό σουτ που έκανε ο Λάζαρης Σ.με δυσκολία έδιωξε την μπάλα.
Στο 32ο λεπτό ο Κολιός Γ. πραγματοποίησε από πλάγια θέση δυνατό σουτ ,όμως η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ από το κάθετο αριστερό δοκάρι.
Στο 42ο λεπτό ο Νικολάου Σ., εκμεταλλευόμενος το βολέ σουτ του Νάση Φ., έπιασε μόνος του την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 52ο λεπτό ο Νικολάου Σ., ύστερα από σέντρα του Ντόβα Κ., δεν πιάνει την τελευταία στιγμή την κεφαλιά σε κενό τέρμα.
Στο 58ο λεπτό ακυρώνεται λανθασμένα  ως οφ σάϊτ το
κανονικό γκολ του Σιώρου Απ.
Στο 63ο λεπτό εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Κολιού Γ., ο Καλδάνη Ξ. βρέθηκε μόνος του με τον τερματοφύλακα όμως το δυνατό σουτ που πραγματοποίησε έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.
Στο 73ο λεπτό ο Κολιός Γ. εκμεταλλευόμενος την καταπληκτική πάσα του Κολιού Π. βρέθηκε μόνος του με τον τερματοφύλακα και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-1.
Στο 83ο λεπτό δυνατό σουτ του Κολιού Π. ο Λάζαρης Σ.με δυσκολία μπλόκαρε την μπάλα.

Η Διαιτησία του κ.Γιαννακούλη και των βοηθών του Γκούμα και Κάσαρη ήταν πολύ καλή.