7/4/12

27η Αγωνιστική: ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟΥ 2-3

Κεραυνός Θεσπρωτικού: Κιτσαντάς, Duka, Τζιάκος, Λέτσος, Πανούσης, Φέκκας,
Σιώρος, Μπαλάφας, Κούσης, Ντόβας, Μπόμπορης
Μια ανάσα..... από τον τίτλο βρίσκεται πλέον ο Κεραυνός Θεσπρωτικού που επικράτησε στο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής του Αχέρoντα Καναλακίου με σκορ 3-2.
Ο Κεραυνός πέτυχε μια πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη και στους τρεις τελευταίους αγώνες που απομένουν (δύο εντός και ένας εκτός), χρειάζεται πλέον μόλις δύο βαθμούς για να κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο.

Αχέρων Καναλακίου
Σ' ένα παιχνίδι πραγματικά διαφήμιση του ποδοσφαίρου και σ' ένα καταπληκτικό αγωνιστικό
χώρο, οι φίλαθλοι των δύο ομάδων παρακολούθησαν έναν από τους πιο συναρπαστικότερους αγώνες του φετινού πρωταθλήματος.
Η ομάδα του Καναλακίου ξεκίνησε τον αγώνα πιο δυνατά και έχοντας σε πολύ καλή μέρα σχεδόν όλους τους ποδοσφαιριστές του, αιφνιδίασε τον Κεραυνό και προηγήθηκε μάλιστα στο παιχνίδι δύο φορές.
Διαιτητές και αρχηγοί των δύο ομάδων

Η ομάδα του Βαγγέλη Φίντζου με πολύ ψυχραιμία και με πολύ ιδιαίτερο σθένος, κατάφερε και στις δύο περιπτώσεις να πετύχει την  ισοφάριση και στο τέλος να πετύχει την ολική ανατροπή και να πανηγυρίσει με την λήξη του αγώνα  για τους τρεις βαθμούς της νίκης.
Η νίκη του Κεραυνού κρίνεται δίκαιη απέναντι σε μια  πολύ έμπειρη και πάρα πολύ καλή  ομάδα του Καναλακίου.
ΤΑ ΓΚΟΛ:
Στο 33΄λεπτό ύστερα από ωραία αντεπίθεση του Καναλακίου,  ο Στάϊκος πετυχαίνει το 1-0 με ωραίο δυνατό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή.
Στο 36΄λεπτό ο Φέκκας με καταπληκτικό και πάρα πολύ εντυπωσιακό γυριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, στέλνει την μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Τζίμα και το 1-1 για τον Κεραυνό.
Στο 61΄λεπτό ο Τζίμας Ι. με ωραίο απευθείας χτύπημα φάουλ και αφού η μπάλα βρίσκει το "τοίχος" του Κεραυνού, ξεγελά τον Duka και πετυχαίνει το 2-1.
Στο 70΄λεπτό ο Τζίμας Γρ. αντικρίζει την απευθείας κόκκινη κάρτα του κ. Ρούσσου σε σκληρό και αντιαθλητικό μαρκάρισμα.
Στο 71΄λεπτό σε ωραία αντεπίθεση του Κεραυνού,  ο Πανούσης από πλάγια θέση αριστερά βρίσκει μόνο του τον Φέκκα μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο τελευταίος  με ωραίο δυνατό αριστερό σουτ πετυχαίνει το 2-2.
Στο 82΄λεπτό ο Τζιάκος Γ.Ν. αποβάλλεται από τον αγώνα με δεύτερη κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση στο παιχνίδι.
Στο  86΄λεπτό ο Κεραυνός κερδίζει φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή του Τζίμα και ο Λέτσος με εντυπωσιακό απευθείας φάουλ πετυχαίνει το 3-2 για τον Κεραυνό.