3/3/12

22η Αγωνιστική: Α.Ε. ΣΑΜΨΟΥΝΤΑΣ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟΥ 0-1

Το φάουλ του Λέτσου
Σπουδαίο όσο και δύσκολο βαθμολογικό "διπλο" πέτυχε σήμερα το απόγευμα ο Κεραυνός Θεσπρωτικού στην Σαμψούντα με σκορ 1-0 επί της τοπικής Αθλητικής Ένωσης.
Φάση στην εστία της Σαμψούντας
Μια νίκη που ήρθε την πιο κατάλληλη στιγμή για τον Κεραυνό, καθώς και με τον συνδυασμό την ισοπαλία του Λούρου με την Βόνιτσα, τον φέρνει και πάλι στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Έτσι, το επόμενο Σάββατο θα διεξαχθεί στο Θεσπρωτικό το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στον Κεραυνό και τον Λούρο και εκεί πιθανόν θα "ξεκαθαρίσουν" τα πράγματα για το ποιός τελικά θα κατακτήσει το φετινό πρωτάθλημα.
Βέβαια απομένουν άλλες οκτώ αγωνιστικές και κανένας αγώνας στο φετινό πραγματικά συναρπαστικό πρωτάθλημα, δεν θεωρείται εύκολος.
Στο παιχνίδι τώρα που διεξήχθη σ' ένα πολύ δύσκολο αγωνιστικό χώρο και με πάρα πολύ δυνατό
αέρα,  ο Κεραυνός παίζοντας πιο ουσιαστικά και πιο δυνατά από τους αντιπάλους του,  δίκαια πέτυχε το διπλό απέναντι σε μια πάρα πολύ δυνατή ομάδα.
Δυνατές ήταν οι προσωπικές μονομαχίες

Οι ελάχιστες ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν στο παιχνίδι ήταν όλες από πλευράς του Κεραυνού, με την ομάδα της Σαμψούντας να προσπαθεί με καθαρά αμυντικό προσανατολισμό να κρατήσει τον βαθμό της ισοπαλίας.
Αυτό κράτησε για 77΄λεπτά όταν ο Βαγγέλης Φίντζος πέρασε στο παιχνίδι τον Κιτσαντά και ο οποίος στην πρώτη επαφή του με την μπάλα πέτυχε το νικητήριο τέρμα του Κεραυνού.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
Στο 5΄λεπτό ο Τζιάκος βρέθηκε μόνος του με τον Γεωργιάδη αλλά το πλασέ σουτ που πραγματοποιεί στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ.
Στο 24΄λεπτό δυνατό σουτ του Λέτσου έξω από την μεγάλη περιοχή η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 63΄λεπτό ο Φέκκας από κοντινή θέση με ωραίο τακουνάκι στέλνει την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ.
Στο 77΄λεπτό σε κόρνερ του Ντόβα, ο Κιτσαντάς από το ύψος της μικρής περιοχής με δυνατό σουτ πετυχαίνει το 1-0 για τον Κεραυνό.
Στο 89΄λεπτό ο Ντόβας αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται από τον αγώνα.