10/4/10

26η Αγωνιστική: ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟΥ-Α.Ο.ΚΑΛΑΜΙΤΣΙΟΥ 3-2

Κεραυνός: Νικολάου, Τζιάκος Γ.Δ., Καλδάνης, Κιτσαντάς, Λέκκος, Τζιάκος Γ.Ν.,
Σιώρος Απ., Σιώρος Αντ., Κολιός, Κούσης, Ντόβας

Έστω και δύσκολα ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ Θεσπρωτικού απέσπασε τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στην ομάδα του Α.Ο. Καλαμιτσίου με σκορ 3-2.
Φάση στην εστία του Καλαμιτσίου
Μια νίκη με ιδιαίτερη σημασία, διότι η ομάδα παρ’ όλο που έχανε στο ημίχρονο με 1-2, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και το σημαντικότερο είναι ότι με το αποτέλεσμα αυτό, την κρατά αήττητη σε όλο το 2ο γύρο.
Στο παιχνίδι αυτό, ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ έπαιξε κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και γενικά ικανοποίησε τους φιλάθλους του με την εμφάνισή του.
Η ομάδα της Λευκάδος, έχοντας την τύχη με το μέρος της, δημιούργησε όλο και όλο δύο ευκαιρίες σε όλο τον αγώνα και τις
οποίες τις εκμεταλλεύτηκε με το καλύτερο τρόπο πετυχαίνοντας δύο πολύ όμορφα τέρματα.
Αξίζει να σημειωθεί η πολύ καλή εμφάνιση του Κιτσαντά Χ., ο οποίος με την εμπειρία του και το άψογο παιχνίδι του ήταν ο καλύτερος του γηπέδου και βοήθησε τον ΚΕΡΑΥΝΟ να πετύχει αυτή την σημαντική νίκη.
Πολλές ήταν οι χαμένες ευκαιρίες του Κεραυνού
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
Στο 10ο λεπτό δυνατό σουτ του Νικολάου Σ. έξω από την μεγάλη περιοχή η μπάλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 15ο λεπτό ο Κούσης Σ. με δυνατή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής κάνει το 1-0.
Στο 21ο λεπτό δυνατό σουτ του Νικολάου Σ. η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ από το κάθετο δεξί δοκάρι.
Στο 28ο λεπτό ο Περδικάρης Β. με άψογο πλασέ σουτ μέσα από την περιοχή κάνει το 1-1.
Στο 35ο λεπτό ο.Πετούσης Ν.με καταπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή κάνει το 1-2.
Στο 38ο λεπτό δυνατό σουτ του Καλδάνη Ξ. έξω από την περιοχή η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 50ο λεπτό ο Κούσης Σ. και πάλι με δυνατή κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή κάνει το 2-2.
Στο 56ο λεπτό δυνατό σουτ του Σιώρου Α. μέσα από την περιοχή ο Καρφάκης Π.με ωραία εκτίναξη διώχνει με δυσκολία την μπάλα σε κόρνερ.
Στο 63ο λεπτό δυνατό σουτ του Τζιάκου Γ. έξω από την περιοχή η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ από το κάθετο δεξί δοκάρι.
Στο 71ο λεπτό δυνατή κεφαλιά του Κιτσαντά Χ. από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ.
Στο 75ο λεπτό ο Νικολάου Σ. πλαγιοκόπησε από αριστερά όλη την αμυντική γραμμή όμως το σουτ που πραγματοποιεί στέλνει την μπάλα άουτ.
Έτσι φθάσαμε στο 81ο λεπτό όταν ο Τζιάκος Γ. βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή και με καταπληκτικό πλασέ σουτ κάνει το 3-2.

Η Διαιτησία του κ. Μαλίζογλου  ήταν πολύ καλή.