21/10/12

1η Αγωνιστική: ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟΥ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 2-2

Ματς για δυνατά νεύρα ήταν  το σημερινό παιχνίδι του Κεραυνού και του Ολύμπου Κερκύρας που έληξε ισόπαλο με σκορ 2-2 στο δημοτικό στάδιο Θεσπρωτικού «Κατερίνα Θάνου».
Ήταν ένα πάρα πολύ ωραίο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο, όπου ο Όλυμπος στο πρώτο ημίχρονο  εκμεταλλευόμενος  με το καλύτερο τρόπο την εμπειρία του στην κατηγορία, δημιούργησε καλές φάσεις μπροστά στην εστία του Μπάμπη και να καταφέρνει με την λήξη του ημιχρόνου να  προηγείται με σκορ 2-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ροή του αγώνα άλλαξε,  με τον Κεραυνό να παίζει  πιο αποφασιστικά,   να
δημιουργεί πολλές φάσεις στην εστία του Αργυρού και με λίγη ακόμη προσοχή και τύχη θα μπορούσε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης.
Φάσεις και γκολ
Μόλις στο 1΄ λεπτό κάθετη πάσα του Λέτσου βγάζει τον Λάππα μόνο του απέναντι με τον Αργυρό αλλά ο τερματοφύλακας του Ολύμπου αποκρούει εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ.
Στο 3΄ λεπτό σουτ του Ιωνά ο Μπάμπης μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.
Στο 6΄λεπτό ανατροπή του Λάππα μέσα στην περιοχή από τον Κονομή, ο διαιτητής συνεχίζει κανονικά το παιχνίδι.
Στο 7΄ λεπτό σουτ του Μπούα και πάλι ο Μπάμπης μπλοκάρει την μπάλα.
Στο 13΄ λεπτό ατομική προσπάθεια του Κολιού Γ. αλλά το  σουτ που πραγματοποιεί ο Αργυρός εύκολα μπλοκάρει την μπάλα.
Στο 20΄ λεπτό σέντρα του Μπούα και  κεφαλιά του Κονισπολιάτη ο Μπάμπης μπλοκάρει εντυπωσιακά την μπάλα.
Στο 31΄ λεπτό ο Μπαλανίκας από αριστερά κάνει ωραία σέντρα και ο Ιωνάς  με ωραία κεφαλιά πετυχαίνει το 0-1.
Στο 36΄λεπτό  ο Στρατηγός εκτελεί κόρνερ από δεξιά και  ο Ιωνάς εκμεταλλευόμενος την άστοχη έξοδο του Μπάμπη με δυνατή κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή  πετυχαίνει το 0-2.
Στο 41΄ λεπτό εκτέλεση φάουλ του Κονισπολιάτη, μόνος του ο Ιωνάς δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Στο 57΄ λεπτό ο Κεραυνός κερδίζει κόρνερ που εκτελείται από τον Φέκκα και ο Λέτσος από καλή θέση μέσα από την μικρή περιοχή με άψογη κεφαλιά μειώνει σε 1-2.
Στο 70΄λεπτό ο Φέκκας σε τετ α τετ με τον Αργυρό χάνει σπουδαία ευκαιρία για να πετύχει την ισοφάριση.
Στο 75΄λεπτό ο Φέκκας ανατρέπεται μέσα στην περιοχή από τον Μυρίλλα και ο διαιτητής συνεχίζει κανονικά το παιχνίδι.
Στο 77΄λεπτό δυνατό σουτ του Φέκκα έξω από την μεγάλη περιοχή η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ από το κάθετο δεξί δοκάρι του Αργυρού.
Στο 79΄ ο Τζιάκος Δ. βρίσκει πολύ ωραία τον Φέκκα κι αυτός δε δυσκολεύεται να ισοφαρίσει σε 2-2.
Καλή η διαιτησία του Μυριούνη και των βοηθών του Αντωνίου και Ντόντη (του Συνδέσμου Ηπείρου).
Κίτρινες κάρτες: 34΄Λάππας (Θ), 39΄Μπαμπανίκας (ΕΠ), 70' Γραμμένος(ΕΠ), 73΄Στρατηγός (Δ)